2020 BSM for website

Program

Dec 10, 2020

12:00 pm – 12:20 pm Welcome Address by the Scientific Organizing Committee

Session 1

Chair: Suphansa Sawamiphak
12:20 pm – 1:00 pm Didier Stainier, Max Planck Institute for Heart and Lung Research, Bad Nauheim, Germany
TBA
  
1:00 pm – 1:20 pm Sara Lelek, Max Delbrück Center for Molecular Medicine, DZHK (German Centre for Cardiovascular Research), partner site Berlin, Berlin, Germany
Cellular drivers of injury response and regeneration in the adult zebrafish heart
  
1:20 pm –2:00 pm Kerstin Bartscherer, Hubrecht Institute for Developmental Biology and Stem Cell Research, Utrecht, The Netherlands
Tissue regeneration in the African spiny mouse
  
2:00 pm – 2:20 pm Coffee break

Session 2

Chair: Darío Lupiáñez
2:20 pm – 3:00 pm Marisa Karow, FAU Erlangen-Nürnberg, Institute of Biochemistry, Erlangen, Germany
Direct lineage reprogramming as a heuristic approach to identify key players in human neurogenesis
  
3:00 pm – 3:20 pm Enric Llorens-Bobadilla, Department of Cell and Molecular Biology, Karolinska Institutet, Stockholm, Sweden
Latent regenerative potential in resident neural stem cells
  
3:20 pm – 3:40 pm Coffee break

Session 3

Chair: Daniela Panakova
3:40 pm – 4:20 pm Alex Gregorieff, McGill University, Montreal, Canada
Stem cell plasticity in the regenerating gastro-intestinal tract
  
4:20 pm – 5:00 pm Hesham A. Sadek, University of Texas Southwestern Medical Center, Dallas, USA
Myocardial Load Regulates Cardiomyocyte Growth Mode

Dec 11, 2020

Session 4

Chair: Philipp Junker
10:00 am – 10:40 am Prisca Liberali, Friedrich Miescher Institute for Biomedical Research, Basel, Switzerland
Regenerative landscape of intestinal organoids
  
10:40 am – 11:00 am Eran Yanowski, Weizmann Institute of Science, Molecular Genetics, Rehovot, Israel
Cellular dynamics in the regenerating pancreas
  
11:00 am – 11:40 am Meritxell Huch, Max Planck Institute of Molecular Cell Biology and Genetics, Dresden, Germany
Liver organoids to understand fundamental principles of liver regeneration
  
11:40 am – 1:00 pm Lunch break

Session 5

Chair: Robert Zinzen
1:00 pm – 1:20 pm Adriano Bolondi, Dept. of Genome Regulation, Max Planck Institute for Molecular Genetics, Berlin, Germany
Simultaneous somitogenesis and neural tube formation in self-organized Trunk-Like-Structures
  
1:20 pm – 2:00 pm Ulrich Technau, University of Vienna, Vienna, Austria
Towards an understanding of cell type lineages and relationships in the regenerative sea anemone Nematostella vectensis
  
2:00 pm – 2:20 pm Matthias Fischer, Charité – Universitätsmedizin Berlin, Institut für Pathologie, IRI Life Sciences, Humboldt University, Berlin, Germany
Mathematical modelling of colon epithelium population dynamics reveals conditions for maintaining tissue homoeostasis
  
2:20 pm – 2:40 pm Coffee break

Session 6

Chair: Mina Gouti
2:40 pm – 3:20 pm Jakob Metzger, The Berlin Institute for Medical Systems Biology, Max Delbrück Center for Molecular Medicine, Berlin, Germany
Quantitative disease modeling using neural organoids
  
3:20 am – 4:00 pm Elly Tanaka, Institute of Molecular Pathology, Vienna Biocenter, Vienna, Austria
Defining intrinsic determinants of regeneration ability and inability
  
4:00 pm Closing remarks by the Scientific Organizing Committee